فونداسیون باسکول دیجیتال مرکب جاده ای چیست؟

تعریف اصلی فونداسیون چیست؟ فونداسیون در صنعت باسکول چه کاربردی دارد و آیا دارای اهمیت است؟ باسکول مرکب دیجیتال جاده ای چه نوع دستگاهی است و آیا تنها نوع تجهیزات توزین است؟
تعریف اصلی فونداسیون یا پی، بر اساس قوانین مختلف طبق استانداردهای جهانی و کشوری عنوان و اجرا می شود.
طبق مقرارت و استاندارد های تعیین شده ملی در ساختمان، تعریف فونداسیون یا پی:
به مجموعه بخشها، از سازه و خاک مورد تماس با آن، که انتقال بار کل روی سازه به زمین از راه آن صورت میگیرد را فونداسیون گفته می شود.
تعریف بهتر دیگری می توان از فونداسیون که در فارسی به آن پی نیز می گویند، داشت:
قسمت پایین، سازه و خاک مجاور آن که ضمن پایداری و مقاومت سازه اصلی، کلیه فشارها ونیروها، لنگرهای و لرزشهای بنا یا سازه را به زمین انتقال می دهد، به صورتی که سازه دارای نشست همگن شده و درکمتر از حد تسلیم زمین، ایجاد تنش، در خاک و زمین صورت گیرد.


انواع فونداسیون در صنعت ساختمان سازی، کاربرد دارد:

 • فونداسیون سطحی با شالوده منفرد و شالوده مرکب
 • فونداسیون عمیق بیش از 5 متر
 • فونداسیون باسکولی
 • فونداسیون ویژه
در ادامه مطلب فونداسیون یا پی، به طور خلاصه، فونداسیون باسکولی مطرح می شود.
فونداسیون باسکولی در واقع یک شکل از شالوده مرکب بوده که در پی سطحی اشاره شده است. در آن به منظور تقویت و استحکام ستون خارج از مرکز و ایجاد نشست همگن، دو ستون مجاور را کلاف می کنند، طوری که کلاف باید حتماً بالاتر از سطح زمین که بتن مگر ریخته، باشد. فونداسیون های نواری به صورت دوخت دو فونداسیون تک پایه است.

کاربرد فونداسیون در صنعت باسکول جاده ای دیجیتال:

بدونه تردید و به صورت یک بخش مهم و با ارزش، طبق تعریف خلاصه وار در بالا، فونداسیون یا پی در صنعت باسکول های جاده ای تاثیر و نقش مهمی دارند.

بدونه فونداسیون، اصولاً همگن بودن سازه یا صفحه پلاتفرم معنی ندارد.
انواع فونداسیون در صنعت باسکول:
با یک تعریف، پیش ساخته و آماده برای باسکول های مرکب یا حتی بتنی پیش ساخته بتن آرمه، یا غیر پیش ساخته، که می تواند بتنی پیش ساخته باشد یا مرکب یعنی بتن فلز.


انواع فونداسیون پیش ساخته باسکول:

فونداسیون مبلی برای کناره ها، فونداسیون میانی که هر گاه دو صفحه یا بیشتر پلاتفرم نیاز باشد مانند باسکول مرکب (بتنی پیش ساخته) 60 تنی به بالا کاربرد دارد.
همینطور پی باسکول هایی که در محل نصب باسکول، قالب ریزی شده و اجرا می شود و در واقع پیش ساخته نمی باشند.


باسکول مرکب چیست؟ آیا تنها نوع باسکول موجود در ایران است؟

باسکول هایی که قالب آن با میلگردهای استاندارد تهیه و با بتن استاندارد پر می شود و تحت شرایط مطلوب (به دور از وزش باد و نور مستقیم آفتاب) خشک می شود، باسکول دیجیتال مرکب می گویند.
سه نوع باسکول از لحاظ سازه یا صفحات که بخش مکانیکی تولید باسکول را تشکیل می دهند، در صنعت باسکول سازی جاده ای دیجیتال در کشور عزیزمان ایران عرضه می شوند:

 1. باسکول مرکب (بتنی پیش ساخته یا بتن آرمه)
 2. باسکول بتن فلز (نیم بتن نیم فلز)
 3. باسکول تمام فلز یا فلزی

همانطور که ملاحظه فرمودید، سه نوع ساخت صفحه در ایران به چشم می خورد.
می توانید از بخشهای مختلف سایت دیدن فرمایید و اطلاعات بیشتری از صنعت باسکول دیجیتال جاده ای بدست آورید.

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

ترازو نیز مانند باسکول برای توزین اجسام مایع‌، جامد و گار بکار می رود. فقط بدلیل توزین اجسام سبک از گرم تا 50 و 60 کیلوگرم با کلمه ترازو نامبرده می شوند. البته مرز خاصی هم از لحاظ ظرفیتی نمی توان قائل شد. گامی به باسکولت صنعتی 100 کیلوگرمی‌، ترازو 100 کیلویی گفته می شود.

باسکول جاده ای بدلیل حمل اجسام سنگین و بزرگ‌، با وسایل نقلیه مانند وانت‌، نیسان‌، خاور‌، کامیون تک‌، کامیون جفت‌، تریلی و دامپ تراک معادن، با کلمه جاده بکار برده می شودند.
باسکول های جاده ای بسته به وسیله نقلیه که روی کفی باسکول قرار می گیرند نامگذار شده اند. مانند باسکول وانت کش‌‌، باسکول نیسانی‌، باسکول خاورکش‌، باسکول کامیون کش‌‌، باسکول تریلی کش و باسکول دامپ تراکش غول آسا.

باسکول های جاده ای گاهی بر اساس وزنی که تحمل می کنند و ظرفیت بار مواد بعلاوه وزن وسیله حمل و نقل کالا نامگذاری می شوند. مانند باسکول 8تنی‌، باسکول 10تن‌، باسکول 20تنی‌، باسکول 30تن کامیون تک‌، باسکول 40 یا 50تن کامیون جفت و باسکول 60تن تریلی کش.
بهتر است بدانید باسکول دامپ تراک از 60 تن تا 100 یا 120 و حتی تا 200 تن سفارشی ساخته می شود.

باسکول جاده ای گاهی بر اساس ابعاد پلتفرم مانند 4 متری‌، 5 متری‌، 6 متری‌، 8 متر و 16 متری و گاهی بر اساس جنس سازه پلتفورم مانند باسکول بتنی پیش ساخته‌، باسکول فلزی یا تمام فلز نیز نامگذاری می شود.

انواع باسکول و ترازو بعد از شناخت تفاوت ها و انواع تولید شده که در فوق اشاره شده است‌، مطرح می شود. به صورت خلاصه انواع ترازو و باسکول را نام می بریم و برای اطلاعات بیشتر می توانید روی آن کلیک و به صفحه مورد نظر هدایت شوید.

باسکول و ترازو ⇓

باسکول های جاده ای ⇓

 • باسکول وانتی و نیسانی 8تن
 • باسکول نیسان کش 10 تن
 • باسکول خاور کش 20 تنی
 • باسکول تک کش 30 تن
 • باسکول کامیون کش 40 تنی
 • باسکول تریلی کش 50 تن یا باسکول تریلی کش 60 تنی
 • باسکول دامپ تراک

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما
Call Now Buttonتماس بگیرید