کالیبراسیون وزنه برای ترازو باسکول دیجیتال یعنی چه؟

کالیبراسیون وزنه برای ترازو باسکول دیجیتال یعنی چه؟ سوالی است که برای افراد تازه کار یا دانشجویان در صنعت باسکول پیش می آید و معمولاً جواب واضحی به آن داده نمی شود.
کالیبره کردن یا واسنجی، مطابق بودن با استانداردهای تعیین شده جهانی را در پی دارد. کالیبراسیون در صنعت اندازه‌گیری (ترازو باسکول) عملی است که صحت عملکرد دستگاه توزین در انطباق با مراجع تایید شده می باشد.

هدف از کالیبراسیون چیست؟

هدف از کالیبره کردن ترازو و باسکول های دیجیتال و حتی مکانیکی قدیمی، ایجاد یکپارچگی و نظم دقیق، به منظور کنترل درستی و صحت، و اعمال دقت منطبق بر پارامترهای مترولوژیکی دستگاه‌های آزمون، دستگاه های اندازه‌ گیری و کلیه تجهیزاتی (انواع ترازو و باسکول) هستند که عملکرد و کارکرد آنها بر کیفیت این فرایند تاثیرگذار می‌باشد.
کالیبراسیون توسط وزنه های مختلف، به منظور اطمینان از مطابقت توزین انجام شده با استانداردهای جهانی و استاندارد ملی ایران  شماره 4723 است.

سوال اینجاست که کدام دستگاههای صنعت توزین باید کالیبره شوند؟

از لحاظ اداره مقیاس و اندازه شناسی هر دستگاهی که برای توزین (وزن، قد) به کار می‌رود، نیاز یا کالیبراسیون یا تعیین صحت عملکرد دارد.
هر ترازو یا باسکول در یک بازه خاص از جرم وظیفه توزین کالاهای مختلف را بعهده دارد.
بنابراین باید پس از کالیبراسیون مطابق با راهنمایی های سازنده ترازو یا باسکول دیجیتال، با وزنه های استاندارد (استیل، چدنی یا …) با انتخاب کلاس مناسب، درستی ترازو را در کل صفحه یا محدوده اندازه گیری دستگاه، تست کند.

این سایت فروش انواع وزنه های کالیبراسیون با جعبه و بدونه آن را نیز بعهده دارد.

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

ترازو نیز مانند باسکول برای توزین اجسام مایع‌، جامد و گار بکار می رود. فقط بدلیل توزین اجسام سبک از گرم تا 50 و 60 کیلوگرم با کلمه ترازو نامبرده می شوند. البته مرز خاصی هم از لحاظ ظرفیتی نمی توان قائل شد. گامی به باسکولت صنعتی 100 کیلوگرمی‌، ترازو 100 کیلویی گفته می شود.

باسکول جاده ای بدلیل حمل اجسام سنگین و بزرگ‌، با وسایل نقلیه مانند وانت‌، نیسان‌، خاور‌، کامیون تک‌، کامیون جفت‌، تریلی و دامپ تراک معادن، با کلمه جاده بکار برده می شودند.
باسکول های جاده ای بسته به وسیله نقلیه که روی کفی باسکول قرار می گیرند نامگذار شده اند. مانند باسکول وانت کش‌‌، باسکول نیسانی‌، باسکول خاورکش‌، باسکول کامیون کش‌‌، باسکول تریلی کش و باسکول دامپ تراکش غول آسا.

باسکول های جاده ای گاهی بر اساس وزنی که تحمل می کنند و ظرفیت بار مواد بعلاوه وزن وسیله حمل و نقل کالا نامگذاری می شوند. مانند باسکول 8تنی‌، باسکول 10تن‌، باسکول 20تنی‌، باسکول 30تن کامیون تک‌، باسکول 40 یا 50تن کامیون جفت و باسکول 60تن تریلی کش.
بهتر است بدانید باسکول دامپ تراک از 60 تن تا 100 یا 120 و حتی تا 200 تن سفارشی ساخته می شود.

باسکول جاده ای گاهی بر اساس ابعاد پلتفرم مانند 4 متری‌، 5 متری‌، 6 متری‌، 8 متر و 16 متری و گاهی بر اساس جنس سازه پلتفورم مانند باسکول بتنی پیش ساخته‌، باسکول فلزی یا تمام فلز نیز نامگذاری می شود.

انواع باسکول و ترازو بعد از شناخت تفاوت ها و انواع تولید شده که در فوق اشاره شده است‌، مطرح می شود. به صورت خلاصه انواع ترازو و باسکول را نام می بریم و برای اطلاعات بیشتر می توانید روی آن کلیک و به صفحه مورد نظر هدایت شوید.

باسکول و ترازو ⇓

باسکول های جاده ای ⇓

  • باسکول وانتی و نیسانی 8تن
  • باسکول نیسان کش 10 تن
  • باسکول خاور کش 20 تنی
  • باسکول تک کش 30 تن
  • باسکول کامیون کش 40 تنی
  • باسکول تریلی کش 50 تن یا باسکول تریلی کش 60 تنی
  • باسکول دامپ تراک

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما
Call Now Buttonتماس بگیرید